9. Módszertan
Epidemiológia: Az epidemiológia az egészséggel kapcsolatos jelenségek és az előfordulásukat befolyásoló tényezők kapcsolatát vizsgáló tudomány. Az epidemiológiai kutatások célja, hogy (1.) adatokat gyűjtsön a lakosság vagy bizonyos célcsoportok egészségi állapotáról, (2.) vizsgálja az egészségi állapotot befolyásoló különböző kockázati tényezők, pl. genetikus tényezők hatását. Az epidemiológiai vizsgálatok típusai: megfigyelésen alapuló és kísérletes vizsgálatok.
Interjú: Az interjús technika lehetőséget biztosít a válaszadóknak, hogy szabadon beszéljenek a megadott témakörrel kapcsolatban, megfogalmazva érzéseiket, gondolataikat, véleményüket, helyzetüket.
Kísérlet: a tudományos megfigyelés egyik módja, amikor valamilyen tervezett beavatkozás vagy a kutató szándékától függetlenül bekövetkező esemény hatását vizsgáljuk.
Kvalitatív módszerek: A kvalitatív módszeren alapuló kutatások egy-egy téma, kutatási terület mélyebb, részletesebb feltárására alkalmasak, amelyek a célpopuláció tapasztalataira, véleményére, attitűdjeire vagy hiedelmeire fókuszálnak. Ezek általában kis mintás vizsgálatok, viszonylag kevés résztvevővel (leggyakrabban használt módszerei a megfigyelés, az egyéni és a fókuszcsoportos interjú). A kvalitatív módszerű kutatások egyik hátránya, hogy a vizsgálatban résztvevők alacsony száma miatt az eredményekből nem tudunk a sokaságra vonatkozóan általános érvényű következtetéseket levonni.
Kvantitatív módszerek: számszerűsíthető adatok gyűjtése (pl. vérnyomás értékek, testtömeg, jövedelem, iskolai végzettség), az adatok feldolgozása statisztikai módszerekkel történik. A kvantitatív módszer előnye, hogy a felmérés akár nagy populációra is kiterjeszthető, megfelelő mintaválasztási technikával jól közelíti a választott sokaság jellegzetességeit.
…