Összegzés
A célom ezzel a projektmunkával az volt, hogy ismertessem a státuszszimbólum fogalmát, fajtáit, hatását, a saját és két különböző korosztály - fiatalok és idősek- véleményét, tapasztalatait a státuszszimbólumokról, továbbá, hogy mi a státuszszimbólumok jövője, és mekkora hatást gyakorolnak a mindennapi életünkre. Továbbá célom volt egy kérdőív készítésével képet kapni a fent említett két korosztály véleményéről, tapasztalatairól, és hozzáállásáról a státuszszimbólumok tekintetében. A kérdőívemet összesen 123 személy töltötte ki, amelyből 54 volt fiatal (18-35 év közötti) és 69 idős (36 év fölötti). Ezen adatok segítségével vontam le következtetéseimet.
Megállapításaim a következőek: a státuszszimbólumok jelen vannak a köztudatban. A kor előrehaladtával egyre kevésbé lesznek fontosak a tárgyak a státusz kifejezésében, és a státuszszimbólumok fontossága is csökken. Megállapítottam, hogy minél nagyobb keresettel rendelkezik az egyén, annál fontosabbnak tartja a státuszszimbólumokat. A kedvező vagyoni helyzetű emberek nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a státuszszimbólumoknak.
Kérdőívemből fény derült arra, hogy milyen hatása van a státuszszimbólumoknak a fiatalok és idősek életére: mind a két korosztály egyetért abban, hogy a státuszszimbólumok jelezhetik számunkra, az adott egyén mivoltát és lehet belőlük következtetni egyes erkölcsi tulajdonságokra. Megállapítottam, hogy a legfontosabb státuszszimbólumok a vagyontárgyak és a kapcsolatok, a legkevésbé fontosak pedig a külsőségek, valamint azt, hogy amilyen státuszszimbólumokat az egyén fontosnak tart, azok nem ugyanazok, amelyekkel rendelkezik is az esetek nagy részében. A kimutatásokból kiderült, hogy a státuszszimbólumok minimális véleményváltoztató képességgel rendelkeznek, amely esetekben mégis van nekik, akkor is csak bizonyos fajtáknak (tisztség, foglalkozás; kapcsolat), mely legfőképpen a fiataloknál jellemző.…