Népszerű diéták:
1. Ketogén diéta: A módszer lényege, hogy az energiát NEM a glükóz szolgáltatja (mint a magas szénhidrátbevitel esetén), hanem a keton testek. Ez a biológiai folyamat segített abban, hogy az emberiség túlélje a szénhidrát megvonásos állapotot is. Alapesetben ugye a szénhidrátok - különösen a glükóz - az elsődleges energiaforrás. Mi történik azonban, ha tudatosan minimális mennyiségű szénhidrátot fogyasztunk? Sőt helyette extrém módon megemeljük a zsír bevitelt. Ilyenkor a szervezet a ketózis állapotába kerül. A ketózis alapvetően egy túlélő mechanizmusunk, ami arra alakult ki, hogy amikor az alapvetően vegyes táplálkozásra berendezkedett szervezetünk tápanyag ellátása felborul.
2. Zónadiéta: A zóna diétázók korlátozzák erősen a kalóriabevitelt, ami egy nagyon hatékony dolog. Alapvetően a zóna diéta lényege, hogy arányaiban elosztja a bevitt élelmiszereket 1/3 rész fehérje, 2/3 rész alacsony glikémiás indexű szénhidrát, és egy csipetnyi zsír. Zsírként főleg telítetlen zsírokat fogyasztanak, mint az avokádó, olíva olaj, magok. A zóna diéta által bizonyított fogyások talán a legimpozánsabbak, elméletben egyik leghatékonyabban csökkenti a zsírraktárakat. Fő előnye továbbá, hogy dokumentáltan stabilabban tartja a vércukor szintet, hiába beszélünk alapvetően egy sima vegyes táplálkozásról. Sőt talán ez a diéta a legegyszerűbben tartható.
3. Veganizmus: A vegák közt a 2-es típusú cukorbetegség és keringési betegségek aránya sokkalta jobb. Viszont szintén igaz rájuk, hogy a B12, D-vitamin, jód és kalcium hiány, illetve a túl kevés omega-3 általános jellemzői a vegan életet élők vérképének. A súlycsökkenés itt is jelentős, de az is igaz, hogy ennek jelentős része izom lesz, mert a legtöbb vegan nem tudja pótolni a megfelelő mennyiségű fehérjét. Az átlagos BMI a veganoknál alacsonyabb. Egy 2013-as kísérletben 18 hét alatt átlagosan 4,2 kg-ot fogytak azok, akik a vegeteránius étrendről átálltak a teljesen veganra.
…